Pokud pěstujete cibuloviny možná již víte, nebo pokud s jejich pěstováním teprve začínáte, měli byste vědět, že i při dodržení všech doporučení a postupů, se můžou vyskytnout choroby, které mohou napadnout obecně cibuloviny, tedy nejen šafrán.
Dělíme je na:
– VIRY často způsobují destrukci buněk, celých pletiv nebo jejich částí. Příznaky napadení viry se liší v závislosti na druhu rostliny, jejím stanovišti, výživě a dalších faktorech. Jsou nebezpečné především tím, že jsou nevyléčitelné a lehce se přenáší na další rostliny.
Mezi nejčastější virové choroby cibulovin řadíme: žlutou pruhovitost narcisu, virovou pestrokvětost tulipánů a mozaika narcisu.
– BAKTERIÁLNÍ CHOROBY způsobují rozpad pletiv a hnilobu hlízek (cibulí). Bakterie se do rostlin dostávají z půdy v místech poškození, např. při okusu hlodavci, nebo mechanicky při sklizni. Typickým příznakem je nepříjemný zápach poškozeného místa.
Typickými bakteriálním chorobami jsou: rozličné hniloby – bílá, černá, červená, šedá. Z napadených hlízek (cibulí) se přenáší na listy a stonky, na průřezu hlízek (cibulí) bývají viditelné měkké zahnívající skvrny.
K ošetření lze použít přípravky na bázi hydroxidu měďnatého, peroxidu vodíku, dále lze využít přírodní fungicid v podobě kopřivy, nebo biologické preparáty Pythium oligandrum a Bacillus amyloliquefaciens.
– HOUBOVÉ CHOROBY mají svůj původ v patogenních houbách. Napadení na hlízkách (cibulích), listech či květních stoncích se projevuje různě zbarvenými povlaky, skvrnami a zahnívajícími místy. Šíření tohoto druhu chorob napomáhá nadměrné přemokření pěstebního substrátu, vysoká vlhkost vzduchu, opožděná sklizeň, nebo naopak příliš časná výsadba hlízek (cibulí). Rostliny mají silně redukovaný kořenový systém. Zdrojem infekce bývá často sadba nebo zbytky napadených rostlin v půdě.
Mezi houbové patogeny cibulovin patří: plíseň liliová, fusariová hniloba cibulí, penicilinová hniloba, plíseň narcisová, plíseň tulipánová
Jako prevenci lze provést moření hlízek (cibulí) před výsadbou, rostlinným přípravkem GLIOREX.