Na vině může být postižení larvami vrtule ořechové, které vyžírají chodbičky do zdravé (zelené) části oplodí.
Upozorňujeme na zaznamenané první úlovky imag vrtule ořechové ve žlutých lepových lapačích. Lapače je nutné vyvěsit na osluněné a olistěné straně koruny stromu. Zcela bez efektu je vyvěšování lepových desek na spodní větve stromu.
Vrtule ořechová (Rhagoletis completa) klade vajíčka pod slupku ořechu. Larvy se po vylíhnutí vyvíjí v oplodí ořechu, vývoj trvá 2–5 týdnů, pak plod opouští a kuklí se v půdě. Přezimuje ve vývojovém stadiu puparia pod napadenými stromy.
V zahradách škodí více druhů vrtulí (vrtule třešňová, vrtule višňová a j.). U všech druhů vrtulí škodí larvy, kdy je nutné sledovat vpichy po kladení vajíček. Postupně dochází k poškození plodů měknutím, zahníváním a případně předčasnému opadávání. U silného napadení dochází k decimaci celé úrody.
Viz https://www.bioagens.eu/stopset-zlute-desky-20-x-20-cm
Při zjištění prvních dospělců v lapačích nebo na plodech se provede první ošetření. V závislosti na použitém přípravku a počasí se další ošetření provede za 7–14 dní. Nejvyšší účinek má ošetření na začátku období kladení (cca konec července až polovina srpna), které omezí předčasný opad ořechů. Postřik u vysokých stromů na malých zahrádkách bývá problematický. Proto se doporučuje připravit návnadu s insekticidem účinným na vrtuli třešňovou (nejčastěji Spintor). Přípravek se přidá do vodou naředěné melasy a vzniklý roztok je postřikem aplikován na vnější stranu koruny, především na osluněnou část, kde se dospělci nejčastěji vyskytují. Je třeba použít trysky s velkým otvorem a nízký tlak, aby se vytvořily kapky cca 5 mm velké. Ošetření se opakuje po 7–10 dnech. Ke zvýšení atraktivity bývá někdy doporučován přídavek kvasnic a octanu amonného.