Dobrý den,
dřepčíků existuje více druhů. Navíc termín „dřepčík“ je laické označení různých imág brouků, kteří do této kategorie ani nepatří. Pokusím se proto zabývat druhem který bývá nejvíce rozšířen a to jak na zahradách, tak významně decimuje i hospodářské plodiny u profesionálních pěstitelů: Blýskáček řepkový. Proti dřepčíkovi existuje několik rad, některé z nich jsou ty lidové, které možná znáte anebo jste je již zkoušela a pak prostřednictvím průmyslově vyráběného postřiku na přírodní bázi, který dodáváme i my. Existují pak i chemické postřiky, které však nenabízíme a ani to není naší filosofii. Samozřejmě ale záleží na Vašem rozhodnutí, jedná se o okrasné rostliny, tedy nic co byste přímo konzumovali a proto za určitých podmínek může být použití chemických prostředků proti stále odolávajícímu škůdci řešením, za dodržením pravidel a zamezením úletu směrem k zelenině, zakrytím lepenkou při aplikaci chemie apod.
První rada je překvapivě jednoduchá a využívá toho, že tento druh brouků nesnáší vlhko. Množí se nejvíce za suchého a teplého počasí (červenec – srpen). Proto se doporučuje postříkat chráněné rostliny a zakrýt netkanou textilií. Rovněž mulčování znesnadní broukům pohyb. Toto řešení se dá nejlépe použít preventivně a náletu škůdce tak zabránit v době, kdy na záhonu ještě žádný není. Ideálně tedy ihned po výsevu přikryjeme záhon netkanou textilií a necháme ji až do doby sklizně (musí se trochu povolovat, aby rostliny mohly růst). Funguje to velmi dobře. Další radou je podpora přirozených predátorů dřepčíků – škvorů. Toho dosáhneme tak, že jim můžeme vytvořit obydlí poblíž chráněných (napadených) rostlin z květináče z pálené hlíny, do kterého dáme trochu sena nebo slámy, převážeme provázkem nebo drátem a prostrčíme dnem. Takový domeček umístíte na stromek (nebo zhotovíte libovolnou konstrukci) poblíž místa napadeného dřepčíky a pak podle potřeby přeneseme jinam. Tak ideálně použít vlnitou lepenku srolovanou do ruličky a strčenou do květináče nebo kelímku od jogurtu. Můžete si takto vytvořit ochranu pro celou zahradu. Účinné se ukazují i různé výluhy vyrobené z domácích surovin, které se aplikují postřikem na list. Nejpoužívanější je postřik z dřevěného popela aplikovaný (nejlépe za rosy), účinnost zvýšíte přidáním trochy alkoholu a mazlavého mýdla. Můžete také vyzkoušet postřik z výluhu z pálivých paprik. Jiní zákazníci nám zase potvrzují účinnost výluhu z rebarbory, případně z tabáků. Vždy se jedná o výluhy, které je potřeba cca 24 h nechat louhovat a další den lze stříkat.
Poslední možností, kterou jsem zmínil, je použít hotového insekticidu na bázi Spinosadu. Jedná se o přírodní produkt získaný fermentační činností bakterií Saccharopolyspora spinosa, jež se běžně vyskytuje v půdě. Přípravek SpinTor působí jako požerový i kontaktní insekticid. Působení účinné látky spočívá v ovlivňování aktivity neuronů hmyzu. Účinek nastává po několika hodinách a následně dochází k uhynutí škůdce. Přípravek je vysoce toxický vůči necílovým členovcům, např. včelám. Proto je potřeba při aplikaci zabránit úletu volbou dobrého období pro aplikaci. Tento prostředek je schválen pro použití v ekologickém zemědělství.
Odkaz na přípravek: SPINTOR
Dobrý den,
dovoluji si požádat o radu. Existuje nějaká účinná pomoc proti dřepčíkům? Vyskytují se na naší zahradě opravdu v ohromném množství na bílé tařičce (Lobularia maritima). Je to záhon dlouhý 18 metrů, rostliny jsou tam ve čtyřech řadách, mezi nimi jsou nízké jiřinky. Celá výsadba tvoří lem záhonu a moc nerada bych o ni přišla…
Jestli to bude možné, budu vděčná za každou radu.
Děkuji