Hlavní druhy mšic, které škodí v ovocných sadech, se na jaře líhnou z diapauzních vajíček, těsně před květem i v jeho průběhu, jako tzv. zakladatelky. Mšice Jitrocelová i další zástupci rodu Dyspahis, v této době tvoří na listech charakteristické puchýře, signalizující začátek aktivity mšic.
Právě toto období je ideální pro ošetření přírodním botanickým insekticidem NeemAzal-T/S, s účinnou látkou azadirachtin, který vykazuje několik mechanismů účinku.
Zastavuje příjem potravy, ovlivňuje vývoj jedinců, snižuje plodnost a vyvolává mortalitu, a to nejen u mšic, ale i u dalších škůdců jako jsou housenky, minující druhy motýlů a účinný je také proti mandelince bramborové.
Viditelný efekt se oproti chemickým přípravkům sice dostavuje pomaleji, ale zato je dlouhodobý.
Upozornění:
– u jádrovin lze použít pouze na jabloních – pozor, na hrušce působí fytotoxicky!
– nepoužívat v 1. roce introdukce dravého roztoče Typhlodromus pyri. Snižuje populaci dravého roztoče, doporučujeme použít až od 2. roku!
– nepoužívat se současně aplikovanou biologickou ochranou ve skleníku (vosičky Encarsia formosa – netoxický pro pupária, škodlivý pro dospělce redukuje populaci o 50 – 70%).
Dávka činí: 3 ml/10 m2 ; 0,8-1 l vody/10 m2, respektive 4,5 l / ha nebo 1,5 l / ha a 1m výšky koruny. Použití max. 4x za sezónu.