Možná, že jste zaznamenali ve Vašem jahodníkovém porostu poškozené, nakousnuté stopky květních poupat. Ta vadnou, zasychají a opadávají…
To je příznakem přítomnosti obávaného škůdce jahod – květopasa jahodníkového (Anthonomus rubi) – dospělí brouci mají charakteristický dlouhý nosec, jsou 2–4 mm dlouzí, tmaví až černí. Larvy jsou bílé, beznohé, zavalité, mírně prohnuté, s hnědou hlavou.
Na jahodnících začínají brouci úživný žír obvykle od druhé poloviny dubna až počátkem května v době, kdy začínají kvést jabloně.
Vajíčka kladou po jednom do květních poupat jahodníků a nakusují květní stopky těchto poupat. Hlavní doba kladení vajíček se shoduje s dobou plného květu jabloní a trvá potud, pokud jsou k dispozici nerozkvetlá poupata jahodníků.
Následně se brouci stěhují na později kvetoucí růžovité rostliny (maliník, ostružiník). Larvy se vyvíjejí a kuklí ve spadlých zaschlých poupatech. Brouci se líhnou začátkem července. V této době škody již nezpůsobují. Do roka se vyvine jedna generace. Může zničit až 80% produkce.
Ošetření se provádí na začátku úživného žíru brouků, cca v polovině dubna a jen před květem jahodníku, ekologickým přípravkem na bázi spinosadu – kontaktní a požerový insekticidní přípravek SpinTor. Ale POZOR – je toxický pro necílové členovce a BIOAGENS ve skleníku. Při aplikaci dbát na to, aby nebyly zasaženy okolní rostliny. Nepoužívat se současně aplikovanou biologickou ochranou (vosičky, roztoči). Aplikaci provádět mimo vzletové období včel.
