Zejména časně kvetoucí odrůdy slivoní jsou v tomto období až do konce měsíce dubna, silně napadány pilatkou švestkovou a pilatkou žlutou (Hoplocampa minuta a Hoplocampa flava), což může mít za následek slabé násady plodů. Tyto drobné vosičky se líhnou v době kvetení slivoní, na nichž se živí nektarem a pylem. Při dokvétání kladou vajíčka jednotlivě do květních kalíšků. Vylíhlé bělavé housenky následně vyžírají tvořící se plůdky, které pak opadávají.
Nápad se zjišťuje pomocí bílých lepových desek, které se vyvěšují ještě před květem nebo v průběhu květu, na základě vykladených vajíček, která jsou umístěna uvnitř puchýřků, na spodu kalíšních listů.
Ke konci měsíce dubna se na jabloních vyskytuje pilatka jablečná (Hoplocampa testudinea), případně pilatka hrušková (Hoplocampa brevis). Zásah se provádí proti dospělcům, v období počátku kvetení, nebo larvicidně, ve fázi červených očí. Jako účinný ekologický larvicid používejte výluh, získaný vařením štěpky z tropické rostliny Quassia amara (hořkoně obecné), v poměru 50 g / 1 litr, po dobu 120 minut. Máme jej v balení 50 g, pro malopěstitele (z výluhu, získaného z tohoto množství, ošetří přibližně 5 stromů) a ve velkobalení, pro naše sadaře a ovocnáře, v balení 10 nebo 20 kg.
Postřik je účinný také na některé druhy mšic (např. mšice jabloňová) na ovocných stromech. Jejich sání na venkovních plodinách bývá často ekologicky obtížně řešitelné. Proto doporučujeme ošetření právě tímto ekologickým insekticidem.