Deštivé počasí minulých dnů příznivě přispělo k růstu všech venku pěstovaných rostlin. I keře zimostrázů (buxusů) se ozelenily a to mohlo vzbudit dojem, že se jim dobře daří. Jenže toto zdání může být klamné. Na keřích zimostrázů (buxusů / krušpánků) byly zaznamenány na většině území naší republiky případy žíru housenek 2. generace zavíječe zimostrázového. Housenky se mohou ve velkém množství ukrývat ve stále zeleném keři. Je důležité důkladně zkontrolovat keře zejména uvnitř. Na poškozených keřích lze pozorovat zasychající listy s požerky a pavučinou.
Doporučujeme brzké ruční odstranění housenek u malých, nízkých keřů. U vzrostlé výsadby a u živých plotů je nezbytné zasáhnout přípravky na ochranu rostlin, registrovanými proti žíru housenek. Důležitá je aplikace přípravku co nejdříve po zjištěném výskytu housenek v porostu.
Velmi účinné a lety ověřené jsou biologické přípravky na bázi bakterie Bacillus thuringiensis ssp. kurstaki kmen EG 2348. Při jeho aplikaci je důležité rozevřít keře tak, aby se aplikovaný biologický přípravek dostal i na větve ve středu keře. Jedná se o bezpečný, požerový přípravek, který je neškodný pro včely a jiné necílové organismy. Aktivuje se v alkalickém prostředí střeva housenek motýlů. Působí proto jako jed ve trávicím ústrojí. Jakmile housenka krystalický toxin pozře, přestane během několika desítek minut žrát a během dvou dnů hyne.
Jedním ošetřením ale péče o keře zimostrázů nekončí. V lokalitách s častým výskytem housenek zavíječe zimostrázového je nutné keřům věnovat nadále pozornost a je velký předpoklad, že se výskyt zavíječe dá očekávat i v dalších sezónách. K tomu dobře poslouží i včasný monitoring pomocí feromonových lapačů na zavíječe zimostrázového Viz https://www.bioagens.eu/deltastop-cdp