NOVĚ jsme zařadili do naší nabídky feromonových lapáků dva druhy, které jsou určeny pro monitoring výskytu dřevokazných škůdců:
– DELTASTOP ZP feromonový lapák k signalizaci výskytu drvopleň hrušňový (Zeuzera pyrina) viz https://www.bioagens.eu/deltastop-zp
– DELTASTOP ST feromonový lapák k signalizaci výskytu nesytky rybízové (Synanthedon tipuliformis) viz https://www.bioagens.eu/deltastop-st
Motýli obou těchto druhů létají v červnu a červenci. Vajíčka kladou jednotlivě k pupenům ovocných a okrasných listnatých dřevin a keřů (ořešák, vrba, topol, angrešt, rybíz aj.). Housenky vnikají do prýtů, kde vyžírají různě dlouhé chodbičky. Slabší kmínky a větve mohou vážně poškodit. V důsledku žíru housenek mladé dřeviny většinou hynou.
Princip funkce feromonového lapáku: lapák, v kombinaci s druhově specifickým feromonem, představuje levnou a jednoduchou past pro sledování letové aktivity a početnosti dospělých motýlů sledovaného druhu škůdce. Jedná se o spolehlivou selektivní strategii monitorování a odchytu škůdců ovocných a okrasných dřevin a polních plodin. Do vnitřního prostoru lapáku se umístí odparník s obsahem feromonového atraktantu. Feromony se šíří vzduchem a působí na vzdálenost několika stovek metrů až kilometrů. Samečci jsou lákáni vůní samičího feromonu do lapáku, kde se přilepí / utopí (dle použitého lapače).
V případě zjištění přítomnosti škůdce (náletem dospělců do lapáku), je potřeba provést odpovídající ošetření proti žíru larválních stádií škůdce, které již mohou být v porostu přítomné! Samotný monitoring a odchyt dospělců šíření ani žír larev škůdce nezastaví! Doporučujeme ošetření porostu odpovídajícím insekticidem.