Končí vegetační sezóna a mnoho pěstitelů finišuje se sklizní v ovocných sadech. Doporučujeme provést některá opatření, která pomohou významně omezit výskyt a šíření patogenů houbových chorob a škůdců rostlin v následujícím roce.
Po sklizni ovoce doporučujeme vyčistit půdu pod ovocnými stromy od veškerého spadlého, červivého a nahnilého ovoce. U peckovin ze stromů odstraňte mumifikované plody, jež pevně lpí k přilehlé větvičce, neboť jsou zdrojem infekce pro moniliovou spálu a pro moniliovou hnilobu ovoce v další sezóně.
Spadlé listy ze stromů a keřů na podzim je nutné pečlivě shrabovat. Listy napadené minujícími živočišnými škůdci likvidovat, nejlépe pálením. Pokud jsou napadeny listovými chorobami, lze je zarýt na záhony, zakopat do země nebo je lze zkompostovat. Podmínkou je, aby poslední vrstva listí na kompostu byla dokonale překryta vrstvou zeminy nebo jiného materiálu (např. posečené trávy).
U všech ovocných stromů a keřů doporučujeme provést těsně při opadu listů tzv. podzimní asanační postřik bakteriostatickým a fungicidním měďnatým přípravkem. Ošetřit je nutné nejen stromy a keře, ale i zbylé opadané listy pod stromy. Takové ošetření měďnatým fungicidem je zvláště potřebné u broskvoní, kde podstatně omezí výskyt kadeřavosti v příštím roce, dále výskyt korových nekróz peckovin a navíc účinně zasáhne i proti nově se rozšiřující chorobě, tzv. suché skvrnitosti peckovin.