RADÍME VÁM – poznejte škůdce skleníků:
mšice meruzalková (Nasonovia ribisnigri)
třída: hmyz (Insecta) řád: polokřídlí (Hemiptera) čeleď: mšicovití (Aphididae)
Příznaky poškození:
Většinou na spodní straně listů salátu se nacházejí kolonie mšic, listy žloutnou, rostliny zpomalují růst, může docházet ke zkadeření listů. Listy znečištěny medovicí, na které rostou černě.
Životní cyklus:
V závislosti na druhu mšice, většinou střídání zimního a letního hostitele. K přeletu ze zimních hostitelů na salát dochází v jarním období.
Ochrana do skleníku: Aphidoletes aphidimyza – parazitická vosička (viz https://www.bioagens.eu/aphidoletes-aphidimyza…/-bal )
Působení: samičky Aphidoletes aphidimyza efektivně vyhledávají rostliny napadené mšicemi a kladou svá vajíčka do kolonií mšic. Jedna samička klade asi 100–150 vajíček. Vylíhlé larvy nabodávají mšice a vysávají je. Celý vývoj trvá cca 3 – 4 týdny. Během svého života larva zlikviduje 10 – 100 mšic.
Omezení:
Jen pro úplnost před aplikací biologické ochrany se nesmí ve skleníku používat chemické insekticidy – vytvářejí toxické prostředí (podle použitého druhu – 15 až 20 dnů) i pro vosičky!
Biologický preparát lze použít pouze do uzavřených prostor – (skleníky, fóliovníky, zimní zahrady, zastřešené a uzavřené balkóny a terasy) s podmínkou vyšší vzdušné vlhkosti nad 70% a teploty nad 25 °C.