RADÍME VÁM – poznejte škůdce skleníků:
sviluška chmelová Tetranychus urticae
třída: pavoukovci (Arachnida) řád: sametkovci (Prostigmata) čeleď: sviluškovití (Tetranychidae)
vědecká synonyma: Acarus telarius, Acarus sambuci, Acarus cinnabarinus
Na listech světlé skvrnky (jde o reakci rostliny na působení fytotoxických látek vpouštěných do rostliny při sání škůdce). Skvrny jsou nejprve žluté, oranžové, později rudé a postupně nekrotizující. Listy nabývají světlého až stříbřitého zbarvení, později rezavě hnědnou a předčasně usychají. Napadené rostliny zaostávají ve vzrůstu. Při velmi silném výskytu jsou pokryty jemnou pavučinkou, hlavně na spodní straně listů.
Životní cyklus:
Přezimují oranžově červené, oplodněné samičky v diapauze na nejrůznějších místech, v různých skulinách i v půdě. Samice opouštějí zimní úkryty, jakmile dosáhne teplota vzduchu 10–12 °C. Ve volné přírodě začínají sát na bylinách. Zdržují se hlavně ze spodní strany listů, kde kladou vajíčka.
Ochrana do skleníku: Phytoseiulus persimilis – dravý roztoč (viz https://www.bioagens.eu/phytoseiulus-persimilis-100-ks-/-bal )
Působení: dravý roztoč Phytoseiulus persimilis se živí výhradně sviluškou chmelovou. Nymfy i dospělci vyhledávají a vysávají její dospělce, larvy i vajíčka. Samička klade až 5 vajíček denně, z nichž se po 4 dnech vyvíjí nymfy, které jsou rovněž dravé. Celý cyklus trvá v závislosti na teplotě 5–25 dnů. Dospělý roztoč denně vysaje až 5 dospělých svilušek nebo 20 larev a vajíček.
Omezení:
Jen pro úplnost před aplikací biologické ochrany se nesmí ve skleníku používat chemické insekticidy – vytvářejí toxické prostředí (podle použitého druhu – 15 až 20 dnů) i pro vosičky!
Biologický preparát lze použít pouze do uzavřených prostor – (skleníky, fóliovníky, zimní zahrady, zastřešené a uzavřené balkóny a terasy) s podmínkou vyšší vzdušné vlhkosti nad 70% a teploty nad 25 °C.