Podle monitorovacích zpráv ÚKZÚZ byl zaznamenán výskyt kněžice z okresů Znojmo, Olomouc, Nový Jičín, Děčín. Nálezy jsou také potvrzeny z okolí měst Kutná Hora a Brno-město. Kněžice zeleninová se začíná velmi často objevovat i na zahrádkách na jižní Moravě.
V podzimním období tvoří dospělci shluky na fasádách budov. Jedná se o široce polyfágní druh způsobující poškození na všech pěstovaných druzích plodin, a to včetně zahradních, polních a okrasných. Dospělci i nymfy škodí sáním na listech a plodech.
Pokud se potýkáte s kněžicí i u Vás, možný je signalizační odchyt do speciálního lapače pyramidového tvaru, který slouží jako účinná past pro celou řadu škodlivých druhů ploštic. Do vnitřního prostoru lapače se umístí odparník s obsahem feromonového atraktantu. Feromony se šíří vzduchem a působí na vzdálenost několika stovek metrů. Samečci jsou lákáni vůní samičího feromonu do lapáku, kde zůstanou uvězněni a uhynou vysílením.
Lapače se umisťují zavěšením na dřevěné kůly, nebo libovolné konstrukce, ve výšce 1 m, poblíž chráněných rostlin / plodin, a to týden před očekávaným výskytem sledovaného hmyzu – červenec až září dle aktuálního výskytu škůdce ve sledované lokalitě (dospělci opouštějí úkryty, úživný žír a páření), dále při podzimní migraci kněžice mramorované do zimovišť (říjen).
Podle množství odchytu jedinců v lapačích je možné provést insekticidní ochranu proti savým škůdcům povolenými prostředky, např. Neem-Azal nebo Neudosan.