Máte od nás od loňska nebo předloňska zasazeny hlízky šafránu setého?
Brzy přijde jejich čas. Tomu ale předchází nemálo péče, abyste se v této sezóně opět dočkali kouzelných kvítků a vzácných, purpurově rudých čnělků v jejich středu.
Nemáte-li s pěstováním cibulovin žádné zkušenosti a možná se ptáte, jaký bude další postup, v péči o ně, předkládáme několik rad a doporučení podle našich zkušeností.
Postupovali jste podle našeho návodu k pěstování, tak jistě víte, že na podzim se rozhodně nemají dobývat hlízky ze země ihned po odkvětu ani odřezávat listy. Rostliny by totiž neměly čas uložit v hlízkách dostatek živin a příští rok byste se květů nedočkali. Odstřihnout se mají podle potřeby jen vadnoucí květní stonky, listy ponechat na rostlinách až do úplného zaschnutí a teprve potom hlízky případně vyjmout ze země. Zejména u výsadby v prvním roce je ale doporučena stratifikace hlízek v zemí a jejich vystavení působení lehkým mrazům. Rostliny tak získají na odolnosti. Místa s výsadbou hlízek pokrýt slámou, aby se zabránilo přílišnému promrznutí.
Hlízky lze z půdy snadno vyndat pomocí zahradnické lopatky, na větší záhon zkušení pěstitelé cibulovin používají rycí vidle. V žádném případě nepoužívejte k vydobytí hlízek rýče nebo dokonce motyky, protože byste mohli vzácné hlízky poškodit. Ještě lepší pro práci s výsadbou i jejím vyjímáním z půdy jsou plastové košíčky na cibuloviny, které kromě snadné manipulace, hlízky ochrání před okusem hlodavci. Hlízky se skladují na suchém a vzdušném místě s teplotou 15 – 25 °C. Zásadou je hlízky pravidelně kontrolovat a důsledně třídit a odstraňovat hlízky napadené plísní či hnilobou.
Po odkvětu ponechte hlízky v zemi ještě asi šest týdnů než se „zatáhnou“. Pak je vyndejte, lehce očistěte a uložte odděleně na lísky, na stinné bezvětrné místo, aby nepraskaly slupky. Asi po dvou týdnech cibule od sebe oddělte a opatrně očistěte od zbytků půdy tak, abyste nestrhli slupku.
Pokud jste hlízky ponechali skrze zimní období v půdě, tak na jaře je potřeba ohlídat, aby během suchých a klimatologicky proměnlivých podmínek, nechyběla hlízkám vláha. Během tohoto období jsou pro zdárný vývoj důležité pravidelné dešťové srážky. Pokud schází, je potřeba dodat umělou zálivku, neboť vláha v šafránovém porostu má vliv na vyšší výnos květů a následnou kvalitu čnělků.
Od poloviny února a v polovině března, kdy teplota vzduchu dosahuje 15 °C, a když jsme si jisti, že během následujících 8 hodin nepřijdou dešťové srážky, ani žádné mrazy (a to i v noci), aplikujte listová hnojiva, která obsahují zinek, mangan, železo a měď.
Množení šafránu probíhá prostřednictvím mateřské hlízky, ze které se dále oddělují dceřiné cibulkové hlízky, jako nové odnože. Proces reprodukce probíhá na jaře pod zemí (březen – květen). Podzemní shluky hlízek musí být vykopány, rozděleny a přesazeny. Mateřská hlízka se může namnožit na 1 až 10 nových cibulkových hlízek, v závislosti na původní velikosti hlízky. Nové šafránové cibulkové hlízky se sklizí v červnu. Počet cibulkových hlízek se zvyšuje každým rokem. V tomto aktivním období růstu je potřeba zalévat a hnojit.
Jakmile se přiblíží období kdy listy stále více žloutnou a hnědé usychají (duben-květen), je potřeba přestat zalévat a absolutně neaplikovat žádné hnojivo! Cibulkové hlízky se dostanou do letní odpočinkové fáze. V dalším období (květen / červen) se hlízka olistí (listy v novém roce pomalu mění barvu na žlutou a hnědou). Listy se však nesmí odstraňovat, neboť absorbují sluneční světlo (proces fotosyntézy), což je nezbytné, aby nové hlízky mohly růst pod povrchem, tedy mimo naše zorné pole, a umožnit tak vývoj v příštích letech.
Další informace a možnost objednání hlízek na sezónu 2020 najdete na www.safran-bio.cz